Facebook
Facebook
JanPratinidhi
JanPratinidhi

Mukhtar Abbas Naqvi

Mukhtar Abbas Naqvi - MP (Rajya Sabha)

Uttar Pradesh (Rajya Sabha) Constituency


(BJP) Bharatiya Janata Party



Compare Rate Follow

0 Followers | 2951 Profile Views
Uttar Pradesh (Rajya Sabha)

Uttar Pradesh (Rajya Sabha) Constituency

Rajya Sabha
(BJP) Bharatiya Janata Party

(BJP) Bharatiya Janata Party

Introduction -  The Bharatiya Janata Party (About this sound pronunciation translation: Indian People's Party; ab...
Member Type :MP (Rajya Sabha)
Party Name :(BJP) Bharatiya Janata Party
Term :Uttar Pradesh ( Year 2012)
Constituency :Uttar Pradesh (Rajya Sabha)
Full NameMukhtar Abbas Naqvi
Father's NameShri A.H. Naqvi
Mother's NameLate Shrimati Sakina Begum
GenderMale
Birth PlaceBhadari, Distt.Allahabad (Uttar Pradesh)
Marital StatusMarried
Spouse NameShrimati Seema Naqvi
No. of Children1
Permanent AddressBungalow No. 3, Jajej Road, Civil Lines, Rampur, Uttar Pradesh. (ii)Makka Mills, Bareilly Road, District Rampur, Uttar Pradesh
Present AddressC1/12A, Pandara Park, New Delhi -110003
Email idView Personal Email
MobileView Mobile No
ResidentView Residece Number
QualificationsB.A., LL.B
HobbiesKabbadi, Chess, Volleyball and plays
1998-99 Member, Twelfth Lok Sabha Minister of State in the Ministry of Information and Broadcasting with additional charge of the Ministry of Parliamentary Affairs 

2001-2003 Elected Vice-Chairman, Centre for Cultural Resources and Training (CCRT), Ministry of Culture, Government of India 

Nov. 2002 Elected to Rajya Sabha 

Jan.-March 2003 Member, Committee on Finance 

Jan. 2003-Feb. 2004 Member, Committee on Commerce 

Feb. 2003-2008 Member, Haj Committee, India 

March 2003-Feb. 2004 Chairman, Joint Parliamentary Committee (JPC) on the Functioning of Wakf Boards Member, Committee on Information Technology 

July 2004-2008 Member, Court of the Aligarh Muslim University Elected Chairman, Air Charter Operations Committee (Haj), Government of India 

Aug. 2004-2006 Member, Committee on Defence 

Oct. 2004-2008 Member, Consultative Committee for the Ministry of Communications and Information Technology 

Aug. 2006 -2008 Member, Committee on External Affairs 

July 2010 Elected to Rajya Sabha 

Aug. 2010 onwards Member, Committee on Defence Member, Select Committee to the Wakf (Amendment) Bill, 

2010 Member, Consultative Committee for Ministry of Petroleum and Natural Gas Member, Hindi Salahkar Samiti, Ministry of Civil Aviation 

May 2011 onwards Member, Committee on Public Undertakings
Profession :- Agriculturist, Writer, Political and Social Activist

Books Published:- 
(i) Syah, 1991, (ii) Danga, 1998 and (iii) Vaisali, 2007

Social and Cultural Activities, Literary, Artistic and Scientific Accomplishments and other Special Interests :-
Actively involved and associated with several socio- cultural and academic activities including upliftment of artisans; to spread public awerness in remote villages by way of Chaupals (assemblies) with the help of various organizations engaged in promotion of art, culture and social harmony; campaigning to spread awareness among people towards harmony, goodwill and education through effective use of street plays, folk music and art; writing books, articles, scripts on socio-economic and cultural issues

Countries Visited :- Led, Indian Delegation of the Government of India to North Korea, 1998; visited (i) U.A.E. as Head of the Joint Parliamentary Delegation, 1999, (ii) Malaysia, as Observer to the National Convention of Ruling Party of Malaysia, 2002, (iii) Bangladesh as member of the delegation of 49th Commonwealth Parliamentary Conference, 2003 , (iv) Pakistan as head of the BJP Member of the Parliament Delegation to attend the SAFMA Conference in May, 2005 and (v) Participated in Indo-US Study Programme, Yale University, New Haven, U.S.A., 2008; Mauritius, Hong Kong, China, Austria, Germany, Italy, Switzerland, U.S.A. and Thailand
 
Other Information :- Actively participated in social, political activities and student's youth movements since student's days; detained at Naini Central Jail under MISA/DIR at the age of 17 years during the emergency in 1975; confined to jail for over three dozens of times under various movements; actively participated in national movements; Distt. Vice-President and General Secretary, Yuva Janata (Youth wing of Janata Party), Allahabad, Uttar Pradesh, 1978-79; Elected Member, State Executive of Yuva Janata, Uttar Pradesh, 1979; General Secretary, Yuva Janata, Uttar Pradesh, 1980; All India Vice-President, Bharatiya Janata Yuva Morcha, 1992-97; National General Secretary, Spokesperson and In-charge of several important states, 2002-2006; In-charge, Central Election Mangement Co-ordination Committee of the Bharatiya Janata Party since 2006; National Secretary, B.J.P., 2000-2002; All India Vice-President, B.J.P. since January 2006
Cash 35000
Deposit in Banks, Financial Institutions and Non-Banking Financial Companies 681000
Other Financial Instruments NSS, Postal Savings, LIC, Policies etc 2364000
Jewellery 450000
Agricultural Land 3600000
Non-Agricultural Land 8000000
House/ Apartments, etc 11000000
Others 75000
Income Tax including surcharge [Also indicate the assessment year upto which Income Tax Return filed] 12600
Property Tax 9000
IPC Section -143 Punishment
IPC Section -341 Punishment for wrongful restraint.
IPC Section -188 Disobedience to order duly promulgated by public servant.
IPC Section -342 Punishment for wrongful Confinement.